Strona domowa Lifestyle Akwarium – jak zacząć?

Akwarium – jak zacząć?

2
0

kwarystyka jest niewątpliwie satysfakcjonującym, ale i wymagającym hobby.
Niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę przed zakupem swojego pierwszego zbiornika, popełniając szereg błędów już na samym początku swej przygody z akwarium.
Jak zatem zabrać się za zakładanie baniaka aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnej frustracji?
Postaram się wyjaśnić kilka podstawowych kwestii.

Gdzie postawić akwarium i czy łazienka jest odpowiednia?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie stawiać naszego zbiornika zbyt blisko okna, ponieważ grozi to prawdziwą inwazją glonów, których ciężko się później pozbyć. Dzieje się tak na skutek padania promieni słonecznych na akwarium.
Złym pomysłem jest także usytuowanie zbiornika w pobliżu drzwi, gdyż ciągły ich ruch wpływa negatywnie na nasze rybki.
Gdzie zatem postawić baniak? Najlepsze dla niego miejsce to możliwie jak najbardziej zacieniony
i spokojny kąt w naszym pokoju.
Pozostaje jeszcze kwestia tego, na czym postawimy zbiornik.
Oczywiście wszystko zależy od litrażu wybranego przez nas akwarium. Dla małych baniaków wystarczy zwykłe biurko, natomiast jeśli chcemy multiholiday.pl kupić większy zbiornik, koniecznie należy zaopatrzyć się w specjalną szafkę.

Jaki litraż wybrać?
Według mnie najlepszym wyborem dla osób początkujących jest akwarium o pojemności w przedziale 50-100l. Dlaczego takie duże? Ponieważ w większych zbiornikach łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania akwarium.
Wbrew pozorom małe akwaria wymagają od nas więcej zaangażowania niż te duże.
Pomimo tego, oczywiście czynnikiem decydującym o wielkości zbiornika powinny być gatunki ryb, które chcemy w nim hodować. Np. nie możemy trzymać welonów w akwarium o pojemności 60l. To dla nich zdecydowanie za mało. Natomiast jeśli zdecydujemy się na hodowlę jednego samca bojownika w zupełności wystarczy zbiornik 25l. Właśnie dlatego przed zakupem baniaka powinniśmy dokładnie zapoznać się z wymaganiami hodowlanymi jego przyszłych mieszkańców.

Obsada akwarium
Jak już wcześniej wspomniałem przed wyborem rybek do naszego zbiornika zawsze powinniśmy zapoznać się z ich upodobaniami odnośnie warunków hodowli.
Ważną rzeczą jest to, aby nie trzymać w jednym akwarium ryb szybkich i agresywnych oraz tych spokojnych i weloniastych. Jeśli tak postąpimy, w naszym akwarium niechybnie odbędą się dantejskie sceny obgryzania płetw i prześladowania.
Akwarium przeważnie obsadza się według następującego schematu:
-1 gatunek ryb przydennych(np. kiryski)
– 1 gatunek stadnych ryb zajmujących środkowe partie zbiornika(np. neonki czy bystrzyki)
-1 gatunek ryb żyjących w haremach(np. hokejówki).
Dobierając mieszkańców do naszego baniaka nie powinniśmy stosować przeliczników takich jak cm ciała ryb na litry, ponieważ każdy gatunek ma swoje własne wymagania dotyczące litrażu i nie zawsze decyduje o tym rozmiar danej ryby.
I ostatnia, najważniejsza rzecz. Zdobywając wiadomości na temat poszczególnych gatunków ryb powinniśmy kierować się przede wszystkim książkami tematycznymi lub internetem.
Nie należy polegać na tym, co usłyszymy od sprzedawców w sklepie zoologicznym, gdyż niektórym z nich nie zależy na dobru naszych rybek, a na tym, aby sprzedać ich jak najwięcej.
Wchodząc do sklepu powinniśmy wiedzieć, co chcemy kupić.

Aranżacja i start zbiornika
Podczas aranżacji najważniejszą rzeczą jest wystrzeganie się umieszczania w zbiorniku wszelkich sztucznych elementów(zamki, zatopione statki, kolorowe kamyczki). Oprócz tego, że wyglądają one nienaturalnie to zmętniają wodę i wpływają negatywnie na zdrowie rybek. Naprawdę o wiele lepiej jest zastąpić je naturalnymi korzeniami i kamyczkami.
Dobierając rośliny i inne elementy także należy kierować się upodobaniami poszczególnych gatunków. Np. bojownik potrzebuje silnie zalesionego zbiornika a neonki najlepiej prezentują się na ciemnym podłożu.
W każdym akwarium, niezależnie od litrażu i obsady musi znaleźć się filtr, grzałka z termostatem oraz termometr i oświetlenie. Możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że bojownik filtra nie potrzebuje, lecz nie do końca jest to prawdą.
Należy także pamiętać, iż po  wsadzeniu roślin i wlaniu wody musimy poczekać, aż zbiornik dojrzeje zanim wpuścimy rybki. Taki proces trwa zwykle około 2 tygodni.

Jakie rybki na początek?
Jako rybki idealne dla początkujących oinstalacjach.pl akwarystów z czystym sumieniem mogę polecić następujące gatunki ryb:
-Gupiki
-Bojownik syjamski
-Razbora klinowa
-Danio pręgowany
-Kirysek pstry

Pamiętajmy, że mając akwarium powinniśmy ciągle czytać i zgłębiać swoją wiedzę na temat akwarystyki. Jeżeli wyrzekniemy się najczęściej popełnianych błędów, będziemy czerpać z hodowli rybek wiele satysfakcji.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Lifestyle

2 komentarze

  1. okinteractive

    28 czerwca 2018 w 12:32

    Aby prawidłowo funkcjonowało jest ciężko zacząć, potem jak się patrzy to sama przyjemność. Z tymi kilkoma radami będzie prościej zacząć.

  2. oceanstudio

    28 czerwca 2018 w 12:37

    Kilka ciekawych rad na łatwiejszy start w akwarystyce. Choć osobiście w łazience bym nie stawiał 😉

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Jakie technologie wykorzystuje się przy montażu fasad?

Montaż fasad to proces wymagający precyzyjnych rozwiązań technologicznych, które zapewniaj…