Strona domowa Zdrowie i Dieta Badanie ENG — jak wygląda?

Badanie ENG — jak wygląda?

0
0

Badanie ENG, czyli elektroneurografia, to skuteczna metoda diagnozowania wszelkich nieprawidłowości w obrębie nerwów obwodowych. Na czym dokładnie polega to badanie?

Co to jest elektroneurografia?

Elektroneurografia to badanie neurologiczne. Polega na sprawdzeniu prawidłowego funkcjonowanie nerwów obwodowych, czyli tych odpowiadających za ruch i czucie. Samo badanie polega na elektrostymulacji odpowiednich nerwów. Na ciele pacjenta umieszcza się dwie elektrody. Jedna z nich jest umieszczana nad badanym nerwem, natomiast druga nad mięśniem, za którego działanie odpowiada badany nerw. Pierwsza wysyła impuls prądu o niskim natężeniu i częstotliwości, a druga elektroda go odbiera. W ogólnym zarysie badanie ma na celu określenie prawidłowego przepływu impulsu oraz czasu, w jakim został on odebrany. Badanie ENG w Gdańsku wykonywane jest przez specjalistę neurologa. Czas wykonania badania jest zależny od zakresu i podejrzenia choroby. Może wynosić nawet ok. godzinę.

Kto powinien poddać się badaniu ENG?

Badanie powinno być wykonane u osób, które zauważą u siebie niepokojące objawy związane z pracą mięśni. Mogą nimi być: częste i długotrwałe uczucie mrowienia, drętwienie lub występowanie drgań czy mimowolnych, niekontrolowanych skurczów. Elektroneurografia jest bardzo pomocna w diagnozie wielu poważnych chorób, dlatego jej szybkie wykonanie pozwala odpowiednio wcześnie zareagować i rozpocząć leczenie. Dzięki badaniu ENG możliwe jest rozpoznanie stwardnienia rozsianego, poważnych urazów nerwu, chorób reumatoidalnych, czy bardzo często spotykanej, a trudnej do wykrycia boleriozy. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po zakończeniu, dzięki czemu wstępna diagnoza jest możliwa do uzyskania przy jednej wizycie. Lekarz może również zalecić dalszą diagnostykę, np. badanie osteoporozy. Ważne, żeby nie zwlekać z wizytą i jak najszybciej reagować na wszelkie niedogodności związane z pracą mięśni, ponieważ ich dobry stan pozwala długo cieszyć się zdrowiem i sprawnością ruchową.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Zdrowie i Dieta

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Czym charakteryzują się łożyska toczne?

Łożyska toczne są jednym z najważniejszych elementów w mechanice. Umożliwiają obroty lub p…