Strona domowa Lifestyle Czy puzzle piankowe są bezpieczne?

Czy puzzle piankowe są bezpieczne?

0
0

Puzzle stanowią rozwijającą zabawkę edukacyjną. Zarówno puzzle z nadrukiem, jak i puzzle piankowe zapewniają dziecku odpowiednie warunki do harmonijnego rozwoju i rozwijania umiejętności. W zależności od wieku, predyspozycji i etapu rozwojowego dziecka – rodzice mogą wybrać spośród wielu kreatywnych układanek. Puzzle piankowe mogą służyć dzieciom już od urodzenia. Czy takie zabawki są jednak dla nich całkowicie bezpieczne?

Puzzle dla dzieci – bezpieczeństwo

Aby dzieci mogły korzystać z puzzli w bezpieczny sposób, rodzice powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Puzzle dla maluchów powinny być wykonane ze specjalnej pianki, która może służyć zarówno jako układanka, co mata do zabawy. Warto upewnić się, że materiał wykonania puzzli jest trwały, odporny na zabrudzenia i hipoalergiczny. Dzieci poznają świat bardzo często poprzez zmysł smaku, jakość zabawek jest więc w ich przypadku szczególnie istotna. Pianka musi być także dostatecznie gruba, aby zapewniać komfort i izolację od podłogi, a także zamortyzować ewentualne upadki.

Układanki powinny składać się z dość dużych elementów, aby dziecko nie miało możliwości połknięcia żadnej z części. Nie mogą być także zbyt skomplikowane – małe fragmenty mogą zostać oderwane, lepiej więc zdecydować się na proste kształty. Zwłaszcza na początku zabaw z puzzlami, warto wybrać łatwiejsze warianty układanek, aby dziecko mogło się z nimi zapoznawać stopniowo i nie zrazić do zbyt trudnego zadania. Polecamy układanki z odpowiednimi atestami, spełniające normy bezpieczeństwa produktów dla dzieci.

Od jakiego wieku puzzle są bezpieczne?

Puzzle piankowe są odpowiednie dla dzieci już od urodzenia. Duże piankowe układanki mogą służyć również jako maty do zabawy. Niemowlęta można kłaść na plecach i na brzuszku, zachęcać do obracania się na boki, a później także do raczkowania czy siadania. Pamiętaj, że wszystkie te aktywności powinny odbywać się pod czujnym okiem rodzica. Te proste czynności są doskonałym ćwiczeniem dla niemowlęcia – pozwalają kształtować mięśnie, poczucie równowagi i zdolności motoryczne.

Puzzle z nadrukiem polecane są dla nieco starszych dzieci. W okolicach pierwszego roku życia można wprowadzać pierwsze drewniane układanki, na przykład te składające się z dwóch do czterech elementów. Specjalna pianka lub drewno są zdecydowanie trwalsze niż tradycyjne układanki papierowe. Dlatego właśnie, papierowe puzzle z nadrukiem polecane są zazwyczaj dla dzieci po ukończeniu trzech lat.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Lifestyle

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Kto powinien ukończyć szkolenia z zakresu zadań gminy?

Szkolenia z zakresu zadań gminy stanowią fundamentalny element współpracy pomiędzy mieszka…