Strona domowa Zdrowie i Dieta Czym najlepiej i najzdrowiej słodzić?

Czym najlepiej i najzdrowiej słodzić?

0
0
miod

Sławne przedwojenne hasło reklamowe głosiło, że cukier krzepi. Niestety, ten slogan ma wyjątkowo mało wspólnego z prawdą. Cukier, słusznie nazywany „białą śmiercią”, jest nawet bardziej niezdrowy, niż myślimy. Niestety, dotyczy to również cukru trzcinowego, zwanego brązowym.

Najlepiej dla naszego zdrowia będzie wyeliminowanie z diety rafinowanego cukru, białego i brązowego i zastąpienie go zdrowszymi słodzidłami, których wybór mamy na tyle szeroki, że powinniśmy zrobić to bez żalu. Często mają od cukru mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny – jednak to nie wszystko. Najlepszym i najnaturalniejszym zamiennikiem cukru wydaje się miód. Jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy – spośród wielu rodzajów miodu, od wielokwiatowego, przez spadziowy, aż do miodu Manuka każdy jest zalecany przy innych dolegliwościach.

A może miód?

Jednak wysokie temperatury niszczą jego pożyteczne dla zdrowia składniki, dlatego, lepiej słodzić nim lekko przestudzoną herbatę. Ostatnio popularnością cieszy się również cukier brzozowy – ksylitol. Ma mniej kalorii niż zwykły cukier, a przy tym jest zdrowy dla zębów. Jednak spożycie większej jego ilości może mieć efekt przeczyszczający. Świetnym i naturalnym słodzidłem są daktyle – zarówno jako owoce, jak i w formie syropu, który można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością. Popularne stają się również melasy: trzcinowa, ryżowa, buraczana, karobowa. Mają specyficzny smak, który pasuje nie tylko do deserów, ale również do pikantnych potraw. Dobra jest również stewia, raczej w postaci listków niż przetworzonych pigułek czy proszku

Pokaż więcej artykułów
 • lekarz

  Długie kolejki do lekarza

  Dożyliśmy czasów, gdy zapisanie się do specjalisty na kilka lat w przód przestało być żart…
 • otylosc

  Otyłość a choroba XXI wieku

  Otyłość to nadmierna, anormalna akumulacja tłuszczu w tkance tłuszczowej wynikająca na ogó…
 • kuchnia

  Kuchnia polska

  Nie ma lepszego jedzenia niż kuchnia polska. I myślę, że każdy Polak zgodnie przyzna, że p…
Pokaż więcej w Zdrowie i Dieta

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Dlaczego warto zamieszkać w gminie Duszniki?

Gmina Duszniki Wielkopolskie to wieś o charakterze małomiasteczkowym, ulokowana na zachód …