Strona domowa Lifestyle Czym się kierować przy wyborze serwet dekoracyjnych na stół?

Czym się kierować przy wyborze serwet dekoracyjnych na stół?

0
0
wybor obrusu

Dekoracja stołu to ważny aspekt przy organizacji różnego rodzaju uroczystości, takich jak wesela, urodziny, imprezy okolicznościowe czy spotkania rodzinne. Serwety dekoracyjne stanowią nieodłączny element wystroju stołu, który wpływa na estetykę i atmosferę całego wydarzenia. Wybór odpowiednich serwet może przyprawić o zawrót głowy, szczególnie gdy mamy do dyspozycji szeroką paletę kolorów, wzorów i materiałów. W artykule przedstawiamy czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze serwet dekoracyjnych na stół.

Kolorystka zastawy

Kolory odgrywają istotną rolę w tworzeniu harmonii na stole. Aby dobrze dobrać serwety do zastawy stołowej, warto wcześniej zastanowić się nad ogólnym schematem kolorystycznym wydarzenia. Serwety powinny współgrać z resztą elementów dekoracji stołu, tj. obrusem, naczyniami oraz innymi dodatkami. Jeśli zastawa jest jednolita i utrzymana w stonowanej kolorystyce, można pokusić się o odrobinę kontrastu wprowadzając serwety w żywszych barwach lub ciekawym wzorze. Natomiast w przypadku kolorowej zastawy warto postawić na bardziej stonowane serwety, które nie będą konkurować z innymi elementami stołu.

Kolor obrusu

Obrus stanowi podstawę dekoracji stołu, dlatego jego kolor również powinien zostać wzięty pod uwagę przy wyborze serwet. Jeśli obrus jest jednokolorowy, warto zdecydować się na serwety w kontrastującym odcieniu, który podkreśli elegancję całego wystroju. Dobrym rozwiązaniem jest też dopasowanie koloru serwet do drobnych akcentów dekoracyjnych, np. wianka na środku stołu lub kwiatów. Gdy obrus ma ciekawy wzór lub motyw, dobrym pomysłem będzie wybranie serwet w jednym z odcieni występujących w wzorze, aby zachować spójność i równowagę kompozycji.

Tematyka i motyw przewodni uroczystości

Wybór serwetek dekoracyjnych na stół powinien być także podyktowany tematyką i motywem przewodnim wydarzenia. Warto się zastanowić, czy mamy do czynienia z formalnym przyjęciem, eleganckim bankietem czy raczej swobodną imprezą przy grillu. W przypadku bardziej formalnych imprez warto wybrać serwety utrzymane w jasnych odcieniach, które dodadzą stołu elegancji i wyrafinowania. Świetnym wyborem będą też serwety ozdobione subtelnymi wzorami lub motywami. Dla mniej formalnych spotkań można postawić na bardziej odważne barwy i wzory, które wprowadzą nieco życia i wesołości do całej kompozycji.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Lifestyle

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Czym charakteryzują się łożyska toczne?

Łożyska toczne są jednym z najważniejszych elementów w mechanice. Umożliwiają obroty lub p…