Strona domowa Lifestyle Do jakich prac wykorzystywana jest maszyna harvester?

Do jakich prac wykorzystywana jest maszyna harvester?

0
0
maszyny dla lesnikow

Harvesrer to inaczej kombajn leśny. Jest to maszyna wielooperacyjna. Wykorzystywana jest prze leśników, do pozyskiwania drewna. To jedna z najnowocześniejszych, ale jednocześnie stale udoskonalanych maszyn. Do czego jest wykorzystywana i z czego się składa?

Czym jest harvester?

Harvester to bardzo uniwersalna maszyna, która jest maszyną wielooperacyjną. Maszyna harvester zwana przez niektórych jest blaszanym drwalem. Jej zadaniem jest odciążenie ludzi w cięciu i obróbce drewna. Maszyna składa się z kilkunastu systemów, które współpracują ze sobą pośrednio lub bezpośrednio. Wariantów sprzętowych tego typu maszyn jest wiele. Każdy z producentów stosuje różne rozwiązania, choć w ostatecznym rozrachunku mają dać podobny efekt. W harvesterach wykorzystuje się silniki wysokoprężne, o dużym momencie obrotowym. Wyposażone są w system zasilania paliwem, w zależności od modelu. Może to być system rail, pompo-wtryskiwaczy lub pompy wtryskowej. Silnik napędza wszystkie układy , hydrauliczny , elektryczny, klimatyzacji , pneumatyczny oraz układ swojego chłodzenia (pompa , chłodnica, wentylator).

Rodzaje maszyn harvester

Prace leśne wykonywane są głównie przez ludzi. Jednak w niektórych pracach, na przykład czyszczenie strug, człowieka może zastąpić maszyna. Harvester, bo o nim mowa może układać drewno, pozyskiwać je, wykonywać cięcia trzebieżowe, czyli wszystkie prace, które pomagają pielęgnować las. Jednymi z najpopularniejszych harvesterów są maszyny jednochwytakowe. Kleszczami obejmują pień drzewa, a następnie wysuwając prowadnicę z łańcuchem ścinają je i obalają. Następnie oczyszczają pień z gałęzi i tną pień na właściwe odcinki. Na rynku dostępne są także maszyny dwuchwytakowe. W tym wypadku pień drzewa jest ścinany dokładnie tak, jak w pierwszym przypadku, jednak obróbkę pnia wykonuje druga maszyna, zamontowana na bazie pojazdu. Harvestery to maszyny, które znacząco ułatwiają pracę leśników. Mogą służyć do cięć trzebieżowych, szczególnie w drzewostanach młodszych klas wieku, ale i w drzewostanach starszych. 

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Lifestyle

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Części zamienne do autobusów – przegląd popularnych produktów

W dynamicznie rozwijającym się sektorze transportu publicznego, autobusy odgrywają kluczow…