Strona domowa Aktualności Fotografia modowa. Co warto wiedzieć?

Fotografia modowa. Co warto wiedzieć?

0
0

Fotografia modowa to dynamicznie rozwijający się dział fotografii. Trendy w zdjęciach z kategorii fashion zmieniają się cyklicznie. Głównie fotografia modowa opiera się na tym, aby starannie przedstawić na zdjęciach to, co projektant chciał pokazać poprzez kreacje. Poszczególne zdjęcia mają za zadanie zachęcać do kupna biżuterii lub ubrań.

Szczególny rodzaj fotografii reklamowej

Fotografia modowa uważana jest za szczególny rodzaj fotografii, ponieważ opiera się ona na tym, aby poza samymi zdjęciami komercyjnymi przedstawić dany towar jako sztukę. Nieco więc różni się od tego, w jaki sposób pojmowane są klasyczne zdjęcia produktowe.

W fotografii modowej celem jest zwykle wykonanie doskonałych zdjęć konkretnych strojów. Poza tym bardzo często fotografowane są też dodatki – torebki, buty, biżuteria. W fotografii modowej liczy się zarówno sam warsztat fotografa, jak i to, z jakich narzędzi korzysta. Fotograf musi zrozumieć przesłanie całej kolekcji, aby uchwycić to, co najważniejsze.

Ważny więc jest na równi dobór tła i oświetlenia, jak i wydobycie poszczególnych emocji. Oczywiście, fotograf musi posiadać wysokiej jakości sprzęt, by zdjęcia były dokładnie wykonane. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji należy przemyśleć, jaka ma być jej lokalizacja. Istotne będzie to, czy zdjęcia mają być zrobione w studio, czy mają być efektem sesji plenerowej.

Czy fotografia produktowa i modowa są tym samym?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z pewnością, zdjęcia modowe są nieco inne niż packshoty, chociaż ich cel może być podobny. Cechą charakterystyczną dla fotografii modowej jest przyjęcie przez fotografa własnej estetyki oraz kompozycji, gdzie na pierwszy plan wysuwa się kreacja lub jakieś elementy ubioru. Model lub tło nie są tak ważne, jak na przykład podchodzi do tego fotografia produktowa.

Fotografia modowa wyróżnia się sporą wartością artystyczną, ponieważ przygotowywana jest zwykle dla elitarnych magazynów lub firm odzieżowych. W fotografii modowej można sobie pozwolić na nieco większą dowolność, aczkolwiek stale należy mieć na uwadze dobry gust. Fotografowie mody muszą mieć orientację co do bieżących trendów i gustu odbiorców. I właśnie pod tym względem wykonywać zdjęcia. Fotografia modowa rozwija się coraz bardziej. Świadczy o tym, chociażby wykorzystywanie w niej niecodziennych technik takich jak High End.

Dlatego warto docenić wartość, jaką niesie ze sobą ten dział fotografii. Daje to wiele korzyści dla ogólnego rozwoju tej dziedziny.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Kto powinien ukończyć szkolenia z zakresu zadań gminy?

Szkolenia z zakresu zadań gminy stanowią fundamentalny element współpracy pomiędzy mieszka…