Strona domowa Aktualności Inwentaryzacja budynków – ile może kosztować?

Inwentaryzacja budynków – ile może kosztować?

0
0
inwentaryzacja budynku

Zlecona np. w związku z planowanym zainwestowaniem w obiekt inwentaryzacja budynków to dość skomplikowana procedura. Ma ona swoją cenę, uzależnioną od wykonawcy, jego doświadczenia, możliwości, jak również od ilości pracy. Duże budynki o nieregularnej formie wymagają poświęcenia sporej ilości czasu.

Inwentaryzacja budynków – cena usługi

W zależności od tego, przez kogo realizowana jest inwentaryzacja budynków, cena może być bardzo różna. Każda firma ma swój cennik i choć ogólny koszt jest zbliżony, zdarzają się spore różnice. Z reguły wycena dotyczy powierzchni budynku do inwentaryzacji, w tym powierzchni użytkowej, uwzględnienia poszczególnych pięter itd.

Istnieje szereg dodatkowych czynników, które mogą wpłynąć na cenę. Jeśli wykonawca nie jest miejscowy, dolicza koszty za dojazd. Dokumentacja przygotowana po inwentaryzacji musi zostać wydrukowana czy też sporządzona w postaci cyfrowej – to również wpływa na końcową cenę.

Koszty dodatkowe – inwentaryzacja budynków

Dużo zależy od celu, w jakim przeprowadzona jest inwentaryzacja. Czasami zleca się ją, chcąc uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu. Osoby zainteresowane pozyskaniem zaświadczenia mogą chcieć zminimalizować koszty, bo i tak będzie ich sporo. Nie warto jednak oszczędzać w sposób nierozsądny, np. wybierając nieznaną firmę.

Większość godnych zaufania wykonawców nie ukrywa kwoty, na jaką wycenia swoją pracę. Co więcej, kwota za całość jest podawana jeszcze przed realizacją. Czasami mogą pojawić się pewne zmiany, ale nie są one znaczące jeśli wycena zostanie dokonana rzetelnie.

Cena inwentaryzacji budynków – czy jest zawsze jednakowo wysoka?

Ponieważ w cenniku uwzględnione są koszty inwentaryzacji za metr bieżący powierzchni użytkowej i dodatkowe wydatki, różnice w cenie związane są z rozmiarem budynku. Inwentaryzacja budynków dużych, wielokondygnacyjnych, z piwnicami jest droższa niż ujęcie stodoły czy innego niewielkiego budynku gospodarczego.

Podsumowując, koszty inwentaryzacji można poznać sprawdzając cennik, udostępniany przez wiele firm na stronie. Wykonawca przeważnie oferuje też darmową wycenę – jest ona dużo dokładniejsza.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Części zamienne do autobusów – przegląd popularnych produktów

W dynamicznie rozwijającym się sektorze transportu publicznego, autobusy odgrywają kluczow…