Strona domowa Aktualności Jak działają lasery Fiber?

Jak działają lasery Fiber?

0
0
grawerowanie

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie firm działających w różnych gałęziach przemysłu bez wykorzystania innowacyjnych technologii. Powszechnie wykorzystywane są na przykład lasery Fiber, które mają zastosowanie w elektronice, medycynie lub przy cięciu metali. Stosuje się tu zjawisko emisji światła przez materiał czynny.

Na czym polega innowacyjność laserów Fiber?

Laser tego rodzaju to wynalazek rzeczywiście bardzo innowacyjny, a Wszystko przez to, że wykorzystuje się tu zjawisko emisji światła. Emitowane ono jest przez materiał czynny, który umieszczony jest wewnątrz światłowodu. W praktyce lasery Fiber działają w oparciu o pompowanie materiału czynnego energią z zewnętrznego źródła. Może to być np. lampa błyskowa. Następnie energia przekazywana jest do materiału czynnego przez światłowód.

Następnie pod wpływem dostarczonej energii elektrony w atomach materiału czynnego mogą przechodzić na wyższe poziomy energetyczne. Gdy elektrony wracają na niższe poziomy, uwalniana jest energia w postaci fotonów.

Dlaczego możliwe jest wykorzystanie laserów w różnych procesach?

Dużą rolę odgrywa właśnie w tym całym procesie światłowód. Nie bez znaczenia jest to, że jeden z końców światłowodu zakończony jest zwierciadłem częściowo przezroczystym. Dzięki temu umożliwione jest wyjście generowanego światła. Wówczas właśnie powstać może strumień światła o wysokiej mocy. Takie lasery światłowodowe mogą być więc skupione i używane do przeprowadzenia bardzo wielu najróżniejszych procesów wykorzystywanych w wielu branżach przemysłowych i produkcyjnych.

Nie bez powodu bardzo intensywnie inwestuje się w takie technologie i są one włączane do systemów produkcyjnych dużych i małych firm. Strumień światła laserowego może wówczas być wykorzystany do cięcia, a także spawania w metalach takich jak na przykład aluminium albo stal. Poza tym bardzo popularne jest grawerowanie i znakowanie na różnego rodzaju materiałach. Powszechne zastosowanie ma także laser w medycynie lub różnych czynnościach badawczych.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Części zamienne do autobusów – przegląd popularnych produktów

W dynamicznie rozwijającym się sektorze transportu publicznego, autobusy odgrywają kluczow…