Depresja jest dolegliwością, która obecnie diagnozowana jest u wielu osób – nie tylko dorosłych, ale również tych w młodszym wieku. Aby uzyskać poprawę w odczuwanych dolegliwościach, wskazane jest leczenie depresji, które prowadzone jest przez lekarza psychiatrę. Kiedy warto udać się do niego na wizytę?
Depresja – co to a choroba?
Choroby psychiczne, w tym depresja, często nadal są lekceważone. Warto jednak wskazać, że mogą być one również bardzo poważne, a nawet śmiertelne.
Depresja jest dolegliwością, w której dochodzi do stałego obniżenia nastroju, czemu towarzyszy brak energii, motywacji, negatywne myślenie, a często także myśli samobójcze, które mogą prowadzić do prób samobójczych.
Medycyna nie ustaliła jeszcze, co dokładnie powoduje powstawanie depresji. Uznaje się, że oprócz traumatycznych wydarzeń do jej powstanie może dojść na skutek zmian biochemicznych zachodzących w mózgu.
Jakie są główne objawy depresji?
Depresja może przez długi czas nie dawać żadnych widocznych objawów albo też objawy te są lekceważone, a osoby, które na nią chorują, często również kamuflują je przed bliskimi.
Wśród głównych objawów wskazujących na depresję zaliczane są:
-
pogorszone samopoczucie
-
brak motywacji
-
brak energii
-
lęki i niepokoje
-
poczucie przemęczenia
-
uczucie bezradności
-
poczucie winy
-
spowolnione myślenie
-
unikanie kontaktów z innymi osobami
-
myśli samobójcze
-
próby samobójcze
-
zaburzenia snu
Gdy odczuwane są właśnie takie symptomy, warto udać się do lekarza zajmującego się leczeniem depresji. Lekarzem tym jest psychiatra Poznań to jedno z miast, gdzie można skorzystać z jego wsparcia.
Jak odbywa się leczenie depresji?
Leczenie depresji zależne jest przede wszystkim od rodzaju odczuwanych objawów i stopnia ich nasilenia.
W przypadku mniejszego nasilenia dolegliwości psychiatra najczęściej zaleca stosowanie określonych leków, które pozwalają na poprawę samopoczucia. Również może on zalecić wizytę u psychoterapeuty.
Gdy natomiast u pacjenta pojawiają się poważniejsze symptomy, na przykład myśli oraz próby samobójcze, może zalecić on leczenie w ośrodku zamkniętym, gdzie chory znajdzie się pod opieką specjalistów.
Jak wybrać dobrego lekarza psychiatrę?
Obecnie z pomocy psychiatrów można skorzystać w wielu placówkach medycznych – na NFZ oraz prywatnie.
Niestety, zdarza się, że czas oczekiwania na wizytę u lekarza psychiatry w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest bardzo długi, dlatego też pacjenci wolą umówić się wizytę prywatnie. Wtedy do lekarza można dostać się znacznie szybciej i od razu rozpocząć leczenie.