Strona domowa Zdrowie i Dieta Niedobór żelaza a dieta

Niedobór żelaza a dieta

0
0
żelazo

Żelazo to niewątpliwie jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka ,produkujący krwinki czerwone i zapewniający sprawne działanie komórek w całym ciele. Dzienna dawka żelaza to 15 mg, a w kobiet w czasie menstruacji 20-30 mg. O jego niedoborze świadczyć mogą, oprócz oczywiście wyników z badań krwi; chroniczne zmęczenie, apatia, mniej energii do codziennych zajęć, bladość skóry, podkrążone oczy, wypadające włosy i łamliwe paznokcie a także niedobór masy ciała.

Żelazo – dlaczego?

Szczególnie kobiety są narażone na comiesięczne ubytki tego pierwiastka z organizmu i powinny przyjmować preparaty z żelazem regularnie aby nie doprowadzić do osłabienia organizmu. Niedobór powstaje w wyniku nieregularnego trybu życia, nadmiaru stresu w codziennym życiu ,przyjmowaniu zbyt dużej dawki kofeiny oraz alkoholu .

Żelazo najlepiej przyjmować w formie pokarmu ,a więc spożywając ; mięso czerwone, warzywa, owoce czerwone i pomarańczowe ,drób ,ryby ,wątróbkę itp., a nawet czerwone wino i orzechy . Niedobór żelaza może prowadzić do wycieńczenia organizmu w skrajnych przypadkach i niewydolności układu krwionośnego. Niedobór żelaza pogarsza naszą koncentrację ,siły witalne i przyczynia się do złego wyglądu skóry. Dieta bogata w żelazo a także suplementy diety ,np. falvit dla kobiet ,Ferrum zapewniają nam zdrowie i dobre samopoczucie każdego dnia a także piękny wygląd naszej cery, paznokci i włosów. W przypadku często występujących niedoborów żelaza(anemii) należy zrobić kompleksowe badania z krwi i moczu aby wyeliminować inne, poważne schorzenia i stosować się do zaleceń lekarza

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Zdrowie i Dieta

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Kto powinien ukończyć szkolenia z zakresu zadań gminy?

Szkolenia z zakresu zadań gminy stanowią fundamentalny element współpracy pomiędzy mieszka…