Strona domowa Lifestyle Ogród dla leniwych – jak zrobić, by się nie narobić?

Ogród dla leniwych – jak zrobić, by się nie narobić?

0
0
aranzacja ogrodu

Wielu z nas lubi spędzać czas w ogrodzie czy to na tarasie, czy na skrawku zieleni podziwiając otaczający krajobraz, a przy okazji sprawdzając, co dzieje się u sąsiadów. To także miejsce, gdzie chętnie bawimy się ze swoimi czworonożnymi pupilami. Siedzenie w czterech ścianach może być po pewnym czasie naprawdę uciążliwe, o czym przekonało się wiele osób, które musiały odbyć kwarantanne. Dlatego posiadanie ogrodu w takich sytuacjach, ale i wielu innych, choćby wtedy gdy chcemy „zresetować” głowę jest bardzo ważne. Nie każdy jednak lubi przy tym dłubać i grzebać w swoim ogrodzie, dlatego dziś podpowiemy, jak zaaranżować ogród dla leniwych. Co zrobić, by później się nie narobić?

Po pierwsze: zadbaj o dokładne usunięcie chwastów

Aby nie mieć problemu, że już po pierwszym wzroście trawy razem z nią pojawią się chwasty, musisz dokładnie je usunąć. Jeśli nie chcesz mozolnie ręcznie wyrywać korzeni chwastów, czy też z pomocą chwytaków, to nie pozostaje nic innego jak zakupić środek chemiczny na chwasty. Pamiętaj, że należy go rozpylać w odzieży ochronnej. Zadbaj o ochronę oczu, czyli okulary, rękawice robocze, a także maseczkę ochronną. Dzięki temu środki chemiczne nie dostaną się do Twojego organizmu. Potrzebne do pracy ubrania i akcesoria BHP znajdziesz w sklepie ogrodniczym. Opryski należy wykonywać kiedy pogoda jest słoneczna, najlepiej bezwietrzna, a ponadto temperatura przekracza 15 stopni. Zatem na samym początku musisz podjąć pewien wysiłek, w końcu ogród sam się nie zrobi, choć oczywiście i do takich prac możesz kogoś wynająć.

Po drugie: wybierz trawę odporną na deptanie, a także kup robot koszący, który znajdziesz w dobrym sklepie ogrodniczym

Istotne znaczenie dla estetyki ogrodu ma wybór odpowiedniej mieszanki traw. Na pewno bardzo odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne czy uszkodzenia mechaniczne jest trawa sportowa. I tu pojawia się problem dla osób leniwych, bowiem taką trawę w sezonie trzeba podcinać nawet dwa razy w tygodniu. Ale czy musi być to problem? Oczywiście nie, bo od czego są roboty koszące. Najwyższej klasy urządzenia samojezdne, samodzielnie powracające do stacji dokującej, gdy akumulator jest na wyczerpaniu oferuje Euro Ogrod – sklep, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne narzędzia, akcesoria, produkty do pielęgnacji roślin, a także doskonałe rozwiązania dla tych, którzy w ogrodzie chcą wypocząć, jak roboty koszące. Ty możesz usiąść i napić się kawy, a sprzęt w tym czasie wykona za Ciebie całą pracę. Prawda, że wygodnie. Ponadto takie urządzenia tolerują nawet pewne nierówności terenu, zatem nie sprawdzą się jedynie na płaskim terenie. Są wodoodporne i mogą kosić nawet wtedy, gdy pojawi się deszcz. Cała praca polega na rozłożeniu linek, dzięki którym robot rozpoznaje kształt i wielkość terenu, a później już można go zaprogramować i cieszyć się relaksem na łonie natury.

Po trzecie: zamiast rabat usyp na skarpach przy domu dekoracyjne kamyczki

Rabaty prezentują się pięknie, ale nie jest to dobry wybór dla leniwych, wszak trzeba je nie tylko podlewać, ale nierzadko także przesadzać, czy wykopywać rośliny, a także je nawozić. W związku z tym mamy lepszy pomysł na zagospodarowanie skarpy przy domu. Mianowicie wystarczy rozłożyć czarną agrotkaninę, a na nią wysypać dekoracyjne kamyczki. Swoją drogą takie rozwiązanie zapewni dodatkową ochronę przeciwwilgociową. A jak świetnie się prezentuje! Możesz wybrać grys, otoczaki albo jeszcze inne ozdobne kamienie – większe lub mniejsze w jednym odcieniu lub w różnych kolorach. Swoją drogą taka minimalistyczna aranżacja wpisuje się w estetykę ogrodów japońskich, gdzie tworzy się strefy z kamieniami ozdobnymi. Oczywiście w tym przypadku trzeba postawić również na rośliny, czyli krzewy bądź drzewka, zatem to opcja dla tych, którzy jednak w ogrodzie chcą coś robić.

Po czwarte: zamontuj automatyczny system zraszania ogrodu

Trawę w ogrodzie trzeba podlewać i tu można zastosować zraszacze naziemne, np. obrotowe, gdzie do konstrukcji po prostu podłącza się wąż ogrodowy. Jednak dla zupełnie leniwych mamy inne rozwiązanie, a mianowicie system zraszania ogrodu. Oczywiście w tym przypadku zraszacze wynurzają się spod ziemi, zatem cały system musi być wykonany na etapie budowy domu i wpisany w instalację wodną. Niemniej jednak mamy tu często do czynienia z systemem sterowania montowanym w domu, gdzie wystarczy kilka ustawień, by uruchomić zraszanie. Może ono uruchamiać się także automatycznie, dzięki sensorom, które wyczuwają niski poziom wilgotności, a także wysoką temperaturę.

Tak właśnie będzie się prezentował ogród dla leniwych. Dla większego komfortu latem w ogrodzie możecie zamontować kurtyny wodne, aby poczuć odrobinę orzeźwienia w upalne dni.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Lifestyle

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Czym charakteryzują się łożyska toczne?

Łożyska toczne są jednym z najważniejszych elementów w mechanice. Umożliwiają obroty lub p…