Strona domowa Zdrowie i Dieta Otyłość a choroba XXI wieku

Otyłość a choroba XXI wieku

0
0
otylosc

Otyłość to nadmierna, anormalna akumulacja tłuszczu w tkance tłuszczowej wynikająca na ogół ze zbyt dużej ilości kalorii przyjmowanych w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Obecnie otyłość stała się globalnym problemem, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu w ogóle nie występował.

Wynika to znacząco ze zmiany sposobu życia. Obecnie w znacznym stopniu z pracy fizycznej przenieśliśmy się do pracy siedzącej. Nasza aktywność fizyczna spada, a łatwość w dostępie do pożywienia rośnie. W związku z tym zaczynamy przyjmować więcej pożywienia niż wymaga od nas organizm. Zarówno ilość jak i kaloryczność jedzenia wzrosła.

Problem otyłości dotyczy zarówno dorosłych jak i niestety dzieci

Coraz częściej zamiast przebywania na świeżym powietrzu i sportu młodzież spędza wolny czas przed komputerem, sport uprawiając jedynie w formie wirtualnej. Zmienił się również sposób dostarczania kalorii organizmowi, wartościowe posiłki zamieniane są na fast foody. Zmienił się nasz styl życia, teraz wciąż się śpieszymy, wszystko robimy na już, jedzenie ma być natychmiast. I z jednej strony stosujemy kilka diet, z drugiej zupełnie nie przejmujemy się tym, co jemy. Otyłość to nie tylko wygląd, niestety nadwaga prowadzi do wielu chorób a wymieńmy tutaj tylko cukrzyce czy nadciśnienie czy choroby serca. Niestety to nie wszystkie konsekwencje otyłości. Często wraz z nią pojawia się również obniżenie poczucia własnej wartości, problemy z akceptacją przez siebie i grupę. Otyłość jest problemem, z którym nasz świat będzie musiał się zmierzyć.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Zdrowie i Dieta

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Kto powinien ukończyć szkolenia z zakresu zadań gminy?

Szkolenia z zakresu zadań gminy stanowią fundamentalny element współpracy pomiędzy mieszka…