Strona domowa Lifestyle Praca fizjoterapeuty – na czym polega?

Praca fizjoterapeuty – na czym polega?

0
0
fizjoterapeuta

Zadaniem fizjoterapeuty jest wykonywanie szeregu różnych działań, których celem jest przywrócenie oraz zachowanie sprawności ruchowej człowieka. Na czym dokładnie polega praca w tym zawodzie? Wyjaśniamy.

Kim jest fizjoterapeuta?

Od roku 2015 zawód fizjoterapeuty został zakwalifikowany do kategorii medycznych. Oznacza to, że osoba, która wykonuje fizjoterapię w sposób profesjonalny musiała wcześniej uzyskać do tego prawo przyznawane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Można mieć więc pewność co do tego, że jest to związane z realnym udzielaniem pomocy według określonych wytycznych przez wysoko wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.

Fizjoterapeuta stosuje różnorakie metody leczenia bazując na kinezyterapii oraz fizykoterapii. W tym pierwszym przypadku koncertuje się na tym, aby zainicjować ruch określonych kończyn lub narządów u pacjenta. Natomiast w tym drugim przypadku skupia się wyłącznie na zabiegach fizykalnych, a więc jest to na przykład masaż określonych części ciała.

Jakie predyspozycje przydają się w pracy fizjoterapeuty?

Zawód ten może dać bardzo dużo satysfakcji, zwłaszcza w momencie w którym kolejni pacjenci powracają do pełni sił i zdrowia. Jest to z drugiej strony jednak wymagające zajęcie i nie zawsze można liczyć na przychylność oraz dobre słowo od osób, którym poświęca się swój czas. Z tego też powodu bardzo ważna jest przede wszystkim cierpliwość i umiejętność nawiązania pozytywnej komunikacji. Jest to kluczowe w momencie w którym pacjent może odczuwać znaczny dyskomfort oraz ból w trakcie przeprowadzanych regularnie zabiegów.

Fizjoterapeuta musi umieć wytłumaczyć prostym językiem to jakie działania podejmuje oraz w jaki sposób może pomóc w konkretnym przypadku. W pewnym sensie pełni rolę psychologa, więc musi umieć przekazać pozytywną energię oraz zmotywować drugą osobę do dość często wymagających ćwiczeń. Niekiedy nie jest łatwo przekonać kogoś, że robi się to dla jego dobra.

Praca w tym zawodzie niezaprzeczalnie wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej. Bywa i tak, że pacjent to osoba niepełnosprawna ruchowo. Trzeba w takiej sytuacji wykazać się nie lada cierpliwością oraz siłą fizyczną. Nic więc dziwnego, że aktywne uprawianie sportu znacząco pomaga w codziennych obowiązkach na tym stanowisku.

Gdzie szkoli się fizjoterapeutów?

Przygotowanie do wykonywania zawodu odbywa się wyłącznie w szkołach wyższych. Nie ma więc już od dłuższego czasu możliwości wykonania krótkiego kursu, szkolenia lub przejścia przez kilkusetmetrową uczelnię policealną. Akademie Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytety Medyczne szkolą fizjoterapeutów, a same studia trwają 4 lata. Warto zauważyć, że w tym zawodzie można uzyskać nie tylko tytuł magistra, ale osoby zainteresowane rozwijaniem umiejętności mogą wykonać specjalizację. W ten sposób można uzyskać stopień naukowy doktora lub profesora. Przydaje się to zwłaszcza przy pracy na uczelniach wyższych, jak i na wyspecjalizowanych placówkach medycznych.

Poszukując pracy na Dolnym Śląsku, w zawodach niekoniecznie związanych z fizjoterapią, warto przeczytać co na ten temat ma do powiedzenia artykuł pod adresem https://wroclife.pl/nasze-miasto/spadek-bezrobocia-na-dolnym-slasku/.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Lifestyle

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Czy torby na akcesoria jeździeckie różnią się od torb sportowych?

Wybór odpowiedniej torby na sprzęt sportowy to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy uprawiamy …