Strona domowa Lifestyle Wymiana zamka krok po kroku

Wymiana zamka krok po kroku

0
0
zamki antywlamaniowe

Zamki są jednym z najważniejszych zabezpieczeń w każdym domu. Ich duży wybór pozwala na dobór odpowiedniego zamka do indywidualnych potrzeb. Mimo że zamki są niezwykle trwałe, to jednak tak, jak w każdym innym mechanizmie występuje zużycie materiału, które może spowodować konieczność ich wymiany. Jak prawidłowo przeprowadzić montaż zamka i kiedy jest to niezbędne?

Wymiana zamka, czy wkładki?

Wiele osób mówiąc o wymianie zamka, tak naprawdę ma namyśli wymianę wkładki. Jest to popularna pomyłka, wynikając jedynie z nazewnictwa. Czym zatem jest wkładka? To ta część ukryta wewnątrz drzwi, do której wkłada się zamek, uruchamiając mechanizm otwierania i zamykania. Zamek natomiast to cała pozostała część zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna. W większości sytuacji wystarczy jedynie wymienić wkładkę, a nie cały zamek. Należy to zrobić przede wszystkim, gdy:
• dojdzie do utraty kluczy (zgubienie lub kradzież);
• była wcześniejsza próba włamania;
• kupujemy nowe mieszkanie lub dom, najlepiej wkładki wymienić bezpośrednio po zakupie lokum i przed rozpoczęciem remontu. W ten sposób zyskamy pewność, że tylko domownicy mają dostęp do kluczy;
• została uszkodzona wkładka lub klucz.
Natomiast wymiana zamka jest niezbędna, gdy doszło do jego uszkodzenia lub jeśli chce się zmienić wygląd bądź też poprawić bezpieczeństwo. Wymiana zamka jest również niezbędna w sytuacjach, gdy zamek nie jest wyposażony w wymienną wkładkę.

Wymiana zamka krok po kroku

Wymiana zamka nie jest trudna i wymaga jedynie śrubokrętu. W pierwszej kolejności należy odkręcić śruby i zdemontować szyld oraz klamkę, aby widoczny był cały zamek. Następnie należy odkręcić śruby mocujące i podważyć śrubokrętem zamek, aby go zdemontować. Pozostaje już tylko montaż zamka, co należy zrobić, wykonując te same kroki w odwrotnej kolejności. Należy przy tym pamiętać, że jeśli zamek wyposażony jest w wymienną wkładkę, to właśnie ją pierwszą demontujemy i pierwszą montujemy. Wystarczy odkręcić śrubę mocującą ukrytą wewnątrz drzwi, a potem wsunąć klucz i ustawiając go w odpowiedniej pozycji lekko wypchnąć wraz z wkładką. Ważne jest również, aby dobrze dopasować nowy zamek do drzwi, dlatego jeśli jest możliwość, to najlepiej kupić go dopiero po zdemontowaniu. Należy dobrze zmierzyć wszystkie wymiary i na tej podstawie kupić nowy, zwracając uwagę na to, na którą stronę otwierają się drzwi.

Pomoc profesjonalisty

W razie jakichkolwiek problemów z zamontowaniem zamka lub wkładki, warto zwrócić się o pomoc do firmy ślusarskiejhttps://www.pogotowie-zamkowe-katowice.pl. Specjalista szybko wykona niezbędne prace, a dzięki odpowiednim narzędziom i umiejętnościom zrobi to bez wyrządzania dodatkowych szkód. Ślusarz pomoże również w przypadku awarii zamka lub braku możliwości otwarcia drzwi ze względu na utratę kluczy, zatrzaśnięcie drzwi, czy uszkodzony zamek. Warto bowiem pamiętać, że nie wymienimy zamka w drzwiach, których nie jesteśmy w stanie otworzyć. Usługa awaryjnego otwierania zamków dostępna jest całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, a więc z pomocy można skorzystać zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo ślusarz może pomóc wybrać odpowiednie zabezpieczenia do domu, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Doradzi jakie zamki warto zamontować i które modele są warte uwagi, aby były trwałe i bezawaryjne.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Lifestyle

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Jakie są różnice między zasilaczami UPS online i offline?

Zasilacze UPS to urządzenia, które zapewniają nieprzerwane zasilanie w przypadku awarii si…