Strona domowa Aktualności Zmiany w Rajdzie Dakar 2021. Czego będą dotyczyć?

Zmiany w Rajdzie Dakar 2021. Czego będą dotyczyć?

0
0
Rajd Dakar

Rajd Dakar 2020 był jedną z niewielu imprez sportowych na świecie, które nie zostały w tym roku zakłócone przez pandemię koronawirusa. Świat sportu wciąż adaptuje się do nowych warunków rozgrywania zawodów, w tym również w motorsporcie. Zmiany nie ominą 43. edycji Rajdu Dakar, choć nie wszystkie będą podyktowane względami sanitarnymi. Zatem co każdy kibic rajdów terenowych powinien wiedzieć o przyszłorocznym Dakarze?

Rajd Dakar 2021: gdzie i kiedy?

Organizatorzy rajdu odkryli niemal wszystkie karty i ogłosili, że areną zmagań w przyszłorocznym Dakarze ponownie będą bezdroża Arabii Saudyjskiej, choć wcześniej sporo mówiło się o rozszerzenie grona gospodarzy imprezy o inne kraje sąsiadujące. Jednak z przyczyn epidemicznych zrezygnowano z tego pomysłu – Rajd Dakar 2021 oficjalnie odbędzie się w Arabii Saudyjskiej w dniach 3-15 stycznia 2021. Wiadomo również, że odcinki specjalne zostaną rozegrane w całkowicie innych obszarach niż przed rokiem, co ma zwiększyć atrakcyjność wyścigu.

Rajd Dakar 2021: książka drogowa

Nawigacja w Rajdzie Dakar zawsze odgrywała niezwykle istotną rolę, jednak w kolejnej edycji jej znaczenie wzniesie się na wyżyny. Jest to związane ze zmianami w udostępnianiu zawodnikom książek drogowych. Wcześniej załogi mogły się zapoznać z trasą odcinka specjalnego nawet na kilka dni przed startem – teraz książki drogowe będą wręczane tuż przed wyruszeniem na trasę etapu. Ma to nieco spowolnić zawodników, a co za tym idzie – zwiększyć ich bezpieczeństwo.

Zobacz także: https://indeks73.pl/najtrudniejszy-rajd-na-swiecie-rajd-dakar/

Rajd Dakar 2021: strefy z ograniczeniem prędkości

Organizatorzy Dakaru mocno stawiają na kwestie bezpieczeństwa, dlatego też w przyszłym roku zostaną wprowadzone tzw. „slow zones”, czyli strefy z ograniczeniem prędkości na najbardziej ekstremalnych odcinkach drogi. Zostaną także wprowadzone specjalne sygnały dźwiękowe, które mają ostrzegać zawodników przed potencjalnymi zagrożeniami, również na najniebezpieczniejszych odcinkach trasy.

Dakar 2021: ważne zmiany dla motocyklistów

Kategoria motocykli od dawna budziła wiele kontrowersji ze względu na dość luźne zasady bezpieczeństwa, jednak Dakar 2021 pod tym względem okaże się przełomowy. Motocykliści będą zobowiązani do używania kamizelek bezpieczeństwa wyposażonych w poduszki powietrzne. Warto również wspomnieć, że kierowcy będą mogli korzystać z mniejszej liczby opon niż dotychczas.

W Rajdzie Dakar 2021 zadebiutuje nowa kategoria – Dakar Classic. Wystartują w niej pojazdy, które brylowały na trasach Dakaru czy innych rajdów terenowych jeszcze przed 2000 rokiem.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź także

Czym charakteryzują się łożyska toczne?

Łożyska toczne są jednym z najważniejszych elementów w mechanice. Umożliwiają obroty lub p…